Profesjonalny ping-pong to jedna z najbardziej widowiskowych dyscyplin sportu. Błyskawiczne wymiany oraz siła i spryt zawodników potrafią zachwycić każdego widza. Co jednak ten sport ma wspólnego z nauką języka? Więcej, niż pozornie może się wydawać!

Kłopoty z nauką angielskiego

Po latach spędzonych w szkole i nieefektywnych kursach wielu z was wciąż nie czuje się na tyle pewnie, aby porozumiewać się po angielsku w mowie i piśmie. Przyczyn jest ku temu wiele. Jedną z nich jest niemal wrodzona nieśmiałość w stosowaniu angielskiego na lekcjach czy kursach. Często niechęć do mówienia w mowie Szekspira pogłębia sposób prowadzenia zajęć, który jest po prostu nieatrakcyjny. Częściej w związku z tym przesiadujemy na wykładach gramatycznych, z których trudno wynieść praktyczną wiedzę, bo rzadko dochodzi do angażujących konwersacji. A oglądanie filmów czy innych materiałów wideo niespecjalnie pomaga. A gdyby tak istniała metoda, która zachęca nas do rozmowy nawet najbardziej opornych?

Piłka jest po Twojej stronie!

Authentic Direct & Multi-Teacher System w ENGLISH BEST WAY to idealne połączenie ping ponga i nauczania języka angielskiego. Jak to możliwe? Metoda ta stawia przede wszystkim na nieustanną interakcję, zamiast na jednostronny wykład gramatyczny. Oznacza to, że zamiast słuchania i notowania, prowadzący chce jak najczęściej słyszeć swoich uczniów. I tak jak w ping pongu – na każde przebicie piłeczki konieczna jest natychmiastowa odpowiedź. Nie uda się za pierwszym razem? Żaden problem. Prowadzący będzie tak długo zachęcał do poprawy, aż w końcu się uda. W ten sposób każdy kursant będzie stosował język angielski w praktyce – bez tego nie ma mowy o skutecznej nauce.

Zalety ping-ponga w języku angielskim

System Authentic Direct & Multi-Teacher ma tę przewagę nad innymi metodami, iż koncentruje się na komunikacji, a w mniejszym stopniu na regułach gramatycznych. W końcu większe znaczenie ma umiejętność użycia danej konstrukcji zdania (np. strony biernej), niż precyzyjna znajomość reguły. Immersja daje w tym wypadku lepsze rezultaty.

Zajęcia prowadzone w myśl Authentic Direct & Multi-Teacher przebiegają w toku pytań i odpowiedzi, które umożliwiają szybsze utrwalenie omawianego materiału językowego. Stąd to porównanie do ping-ponga – wymiana pytanie-odpowiedź bardzo przypomina intensywny mecz tenisa stołowego. Tu również trzeba utrzymać możliwie najwyższe skupienie przez cały czas, aby nadążyć za tempem zajęć.

Naturalne metody są najskuteczniejsze

Innym dobrym porównaniem metody w naszej szkole jest nauka przypominająca przyswajania języka przez dzieci. Sami możemy tego nie pamiętać, ale pierwsze próby używania języka ojczystego odbywają się przecież bez jakiegokolwiek zrozumienia gramatyki. Są jedynie powtórzeniem tego, co usłyszeliśmy od dorosłych, których rolą było naprowadzanie nas na prawidłowe formy gramatyczne. Identyczną rolę odgrywa prowadzący zajęcia w ENGLISH BEST WAY, który pytaniami i sugestiami pomaga nam w osiągnięciu pożądanego poziomu językowego. A co równie ważne – materiał jest powtarzany wielokrotnie, co dodatkowo sprzyja jego opanowaniu. Poza tym w naszej szkole preferujemy częste (zaplanowane!) zmiany prowadzącego zajęcia. Dzięki temu każde zajęcia odbywają się w nieco innym stylu, a nauka jest czystą przyjemnością.