Podnoszenie swoich kompetencji językowych to dzisiaj dla wielu osób jedno z ważniejszych zadań. Język angielski to najczęściej wybierany kurs językowy, szczególnie w przypadku osób starających się podnieść swoje kwalifikacje zawodowe. Nauka języka w tym przypadku często może zmienić naszą pozycję zawodową, a wręcz otworzyć wiele do tej pory zatrzaśniętych dla nas drzwi. Niezależnie jednak od powodu, przez który decydujemy się na naukę języka angielskiego, ważne jest w jaki sposób podejdziemy do tego zadania i jakie metody nauki wybierzemy.
Ile trwają zwykle kursy językowe?
Oczywiście tempo nauki języka angielskiego będzie przede wszystkim uzależnione od naszych indywidualnych predyspozycji, ale również typu kursu czy też konkretnej szkoły językowej. Przyjmuje się, że nauka do poziomu A2 powinna trwać około 200 godzin. Kompetencje językowe na poziomie B1 uzyskamy po łącznie około 600 godzinach nauki. Aby móc cieszyć się najwyższym dostępnym certyfikatem językowym C2 potrzebujemy ponad 1000 godzin nauki. Są to oczywiście wartości uśrednione i nie powinniśmy się nimi sugerować, jednak w większości przypadków właśnie na taki czas nauki powinniśmy się nastawiać.
Szkoły językowe – sprawdź swój poziom i dołącz do zajęć
Zwykle jednak jakiś kontakt z językiem angielskim mieliśmy. Sporo osób na wcześniejszych etapach edukacji szkolnej, a pozostali – w życiu codziennym. Wszak językiem angielskim w pewien sposób przesiąknięta jest nasza kultura i nie sposób całkowicie nie znać jego podstaw. Dlatego właśnie na spotkaniu w szkole językowym często dostaniemy do wypełnienia krótki test, który pozwoli ustalić na jakim faktycznie poziomie językowym jesteśmy. To na podstawie tego testu lub rozmowy z lektorem zostanie nam zaproponowana odpowiednia grupa językowa.
Metoda Callana – słuchaj i mów
O metodzie Callana powstało już bardzo wiele opracowań naukowych. To metoda nauki języka angielskiego zarówno skuteczna, jak i szybka. To metoda nawet 10-krotnie szybsza od klasycznych lekcji angielskiego w ławce szkolnej i 4-krotnie szybciej od klasycznych zajęć w szkole językowej. Spora część kursu opiera się na dużej dynamice, naturalności i swobody rozmowy. Nauka w ten sposób pozwala nam nie tylko chłonąć lepiej konkretną wiedzę, ale również osłuchać się, nauczyć się poprawnie wysławiać, a także odejść nieco od sztampowych, lektorskich rozmówek. W tym przypadku raczej rozmawia się swobodniej, poszukując alternatywy dla oficjalnych wyrażeń. Nauka jest skuteczna, bowiem około 95% kursantów zdaje finalnie kursy Cambridge, podczas kiedy średnia wynosi jedynie 70%. Nauka do popularnego Cambridge Preliminary English Test to zwykle około 350 godzin. W przypadku metody Callana czas ten może się skrócić do zaledwie 80 godzin. To równowartość nauki na jednym roku akademickim. Metoda jest niesamowicie skuteczna dzięki zachowaniu naturalnego procesu uczenia się, którym każdy z nas dysponuje. Najpierw słyszymy słowo, powtarzamy je samodzielnie tworząc z nimi na przykład zdania lub konwersując, następnie czytamy zdania z danym słowem, by finalnie samodzielnie je pisać. W ten sposób uczymy się szybko zarówno angielskiego w mowie, jak i piśmie.
Nauka angielskiego za granicą? Czy jest szybciej?
Szczególnie osoby, które wyjeżdżają nagle i nie są w stanie się do tego wyjazdu przygotować pod kątem językowym, decydują się na rzucenie na głęboką wodę i uczenie się języka angielskiego na bieżąco, na przykład na wyspach brytyjskich. Oczywiście przebywając w środowisku obcojęzycznym, poniekąd zmusimy swój umysł do sprawniejszego zapamiętywania poszczególnych zwrotów. Sporym problemem osób uczących się w ten sposób na własną rękę języka angielskiego są często spore błędy gramatyczne, a także brak umiejętności porozumiewania się w piśmie. Dlatego jest to metoda obarczona pewnymi problemami, choć bez wątpienia, czasami z przyczyn życiowych konieczna. W ofertach szkół językowych znajdziemy często również językowe wakacje, które w pewnym stopniu są odpowiednikiem tak szalonego rozwiązania. Zanurzamy się w obcej kulturze i języku, jednocześnie korzystając z profesjonalnych lekcji na miejscu.
Oczywiście kluczowym aspektem w tym wypadku jest kontaktowanie się z osobami na co dzień komunikującymi się w języku angielskim. I dzisiaj niekoniecznie, by to osiągnąć musimy wyjechać. Dostępne są również rozmaite aplikacje internetowe pozwalające na swobodne wymienianie wiadomości z osobami z innego kraju. Zyskują one z roku na rok na popularności.
Kursy ekspresowe – czego się po nich spodziewać?
Bardzo wiele szkół językowych kusi nas propozycjami kursów ekspresowych. W ich przypadku mamy do czynienia ze sporym nagromadzeniem godzin zajęciowych i właśnie dlatego na takie rozwiązanie powinniśmy decydować się w przypadku, gdy wolnym czasem będziemy w danym momencie dysponowali. To doskonałe rozwiązanie przede wszystkim na urlopy, przestoje zawodowe i chwilowe zawirowania w naszym życiu. Sprawdzają się również, kiedy niechybnie zbliża się wyjazd za granicę i chcemy się podszkolić. Zwykle godziny zajęciowe są również dopasowane w taki sposób, by osoby pracujące spokojnie były w stanie w takich kursach uczestniczyć.
Najnowsze komentarze