Często poświęcamy wiele miesięcy, a nawet lat na naukę języka obcego, bardzo często z pozytywnym skutkiem. Uzyskany dyplom językowy, biegłość w mowie oraz piśmie, pewne poczucie się za granicą to tylko niektóre z korzyści, które otrzymujemy w nagrodę za poświęcony czas, nierzadko wyrzeczenia i godziny spędzone z książkami językowymi. Z językiem wyuczonym, w przeciwieństwie do tego ojczystego jest jednak pewien mały problem – jeżeli nie będziemy go regularnie używali, nasze zdolności komunikacyjne w nim zaczną stopniowo spadać.

W języku obcym można stracić wprawę, gdy nie jest używany

Oczywiście całkowicie nie zapomnimy języka, którego się uczyliśmy przez miesiące czy nawet długie lata. Typowe symptomy zapominania języka to: zubożenie słownictwa, długie „tłumaczenie” w głowie zasłyszanego zdania, czy też strata śmiałości w porozumiewaniu się z obcokrajowcami.

Symptomy te mogą świadczyć o tym, że wyuczony przez nas język właśnie zostaje zapominany. Co zatem możemy zrobić, by nauka nie poszła w las? W końcu nie zawsze po ukończonym kursie emigrujemy z Polski, nie zawsze też będziemy na co dzień mieli styczność z naszym nowym językiem. Rzecz jasna najważniejsze będzie zachowanie ciągłej styczności z wyuczonym językiem. Podpowiadamy jak to zrobić.

Filmy i seriale – stały kontakt z językiem

Zapomnij o lektorze i dubbingu jeżeli chcesz czuć bliski kontakt z językiem obcym. Dzięki platformom często mamy dostęp do setek ulubionych filmów i seriali z wieloma językami do wyboru. To jedna z najprostszych metod na nie tracenie kontaktu z obcym językiem, a jednocześnie jedna z przyjemniejszych. Warto nawet wrócić do już raz obejrzanych filmów, tym razem oglądając je w wersji oryginalnej, na przykład po angielsku. Być może nawet dzięki temu odkryjemy w nich coś nowego.

Czytaj książki w obcym języku

Literatura zagraniczna jest również doskonałym sposobem na zachowanie kontaktu z językiem. Jeżeli będziemy regularnie czytali zagraniczne powieści przy okazji poznamy obcą literaturę. Tu również oryginalnym pomysłem może być powrócenie do znanych nam już książek, ale w wydaniu zagranicznym. Zobaczymy zapewne przy okazji takiego eksperymentu jak wiele zmienia wykonane tłumaczenie i być może odkryjemy zupełnie nowe smaczki w znanych nam już książkach.

Wykorzystaj zagraniczne media

Jedną z najprostszych metod na zachowanie stałego kontaktu zarówno z czytaniem jak i słuchaniem w języku obcym jest codzienne czytanie prasy zagranicznej oraz słuchanie wiadomości. Znalezienie takich informacji nie jest trudne. Wystarczy używać popularnych serwisów informacyjnych lub zmienić preferencje w naszych wiadomościach Google. W tak prosty sposób codziennie będziemy mogli śledzić światowe wydarzenia w obcym języku. Możemy również słuchać podcastów w naszej ulubionej dziedzinie, jednocześnie odświeżając język obcy i rozwijając się.

Rozmawiaj z ludźmi z całego świata poprzez aplikację

Twórcy aplikacji doskonale wiedzą o tym, że to właśnie rozmowa z żywym człowiekiem jest jedną z ważniejszych kwestii pozwalających na utrwalanie się języka. Właśnie dlatego powstało już wiele aplikacji umożliwiających parowanie ludzi nierzadko z dwóch różnych stron świata i swobodne rozmowy. Niewątpliwym plusem tego rozwiązania jest to, że rozmowy takie są bardzo naturalne, choć zalecamy rozmowę z ludźmi komunikującymi się w swoim rodzimym języku. Jeżeli uczyliśmy się angielskiego, rozmawiajmy z osobami native speaker lub po prostu anglikami lub amerykanami. W ten sposób wzbogacimy nasz język na przykład o wyrażenia slangowe typowe dla danej społeczności. Przy okazji poznać możemy ludzi z drugiego końca świata.

Dodatkowe zajęcia w szkole językowej

Kiedy dłuższy czas nie mamy styczności z językiem obcym, warto wykupić pakiet kilku godzin lub krótki kurs językowy na odpowiednim dla nas poziomie. Jeżeli zdecydujemy się na kurs z lektorem będziemy mogli bardzo szybko odświeżyć sobie język, a także przełamać się ponownie w swobodnym rozmawianiu. Jeżeli zatem nie mamy możliwości szlifować języka w naturalny sposób, raz na jakiś czas skorzystajmy z kursów przypominających. Wiele szkół językowych posiada takie rozwiązanie w swojej ofercie.