Ze względu na nieustannie szerzącą się globalizację, plany emigracji z ojczystego kraju, a także chęć większego zarobku coraz więcej osób zarówno młodych, jak i już w starszym wieku, decyduje się na rozpoczęcie bądź kontynuację nauki języka angielskiego, aby otworzyć przed sobą nowe perspektywy na przyszłość. Na drodze do osiągnięcia wyznaczonego celu mogą jednak pojawić się przeszkody. Niezaprzeczalnie za największą z nich uznaje się brak motywacji, który najczęściej usprawiedliwiamy brakiem siły, a nawet czasu. W poniższym artykule podpowiemy, jak zmotywować się do nauki języka angielskiego, dlaczego jednym z ważniejszych kroków jest sporządzenie planu działania, a także jakie metody pomogą Ci w przyswojeniu nowego języka.

Określ jasny cel – dlaczego podjąłeś się nauki języka angielskiego?

Poszukując w internecie odpowiedzi na pytanie „Jak zmotywować się do nauki języka angielskiego?” z pewnością znajdziesz naprawdę wiele informacji, a nawet instrukcji krok po kroku. W zdecydowanej większości artykułów czy książek pierwszą wskazówką, z jaką się zetkniesz, będzie jasne sprecyzowanie celu, jaki chcesz osiągnąć po określonym czasie – tygodniu, miesiącu, roku. Dlaczego? Mając postawiony przed sobą konkretny i – co więcej – realny cel, możliwy do osiągnięcia w założonym przedziale czasowym, będziesz dążyć do tego, aby go osiągnąć, pomimo pojawiających się na drodze trudów. Wyobraź sobie, że w niedalekiej przyszłości planujesz wyjazd za granicę, jednak nie znasz języka angielskiego nawet na poziomie komunikatywnym. W tym momencie podróż do innego kraju, gdzie jego mieszkańcy nie posługują się językami słowiańskimi staje się doskonałym motywatorem, który tylko i wyłącznie zbliży Cię do upragnionego celu, jakim może być m.in. swobodna rozmowa z mieszkańcami innego kraju.

Sporządzenie planu to pierwszy krok do osiągnięcia obranego celu

Z pewnością nie raz na ścieżce swojej edukacji korzystałeś z kalendarzy, skrupulatnie zapisując zadania do wykonania w danym dniu. Co ciekawe system zwany metodą łańcucha został opracowany przez komika amerykańskiego pochodzenia Jerriego Seinfielda. Na czym on polega? Po wykonaniu danej czynności skreślasz po kolei dni do momentu, gdy osiągniesz upragniony cel. Nie da się ukryć, że jest to najskuteczniejszy sposób, który zmotywuje Cię do nauki języka angielskiego. Powód jest banalnie prosty – w ten oto nietypowy sposób nie tylko idziesz po to, co Twoje, ale także wdrażasz w swoje życie nowe nawyki, stajesz się cierpliwy, systematyczny, odczuwasz satysfakcję, chęć poznania nieznanego, nieustannie poszerzając swoją wiedzę. Może nawet zanim się obejrzysz, nauczysz się języka angielskiego nie tylko na poziomie komunikatywnym, ale i zaawansowanym. Niemniej wśród nas mogą znaleźć się osoby nieumiejętnie zarządzające czasem, dlatego jeśli jesteś jedną z nich najlepiej, abyś spisał na kartce papieru bądź w kalendarzu listę priorytetów, a następnie określił czas, jaki poświęcisz na naukę języka obcego w ciągu dnia. Plan można poszerzyć uwzględniając kolejne zagadnienia. Przykładowo w poniedziałek poświęcisz wolny czas na naukę słownictwa, natomiast we wtorek zrelaksujesz się przy interaktywnych grach i zabawach, obejmujących podstawowe zagadnienia gramatyczne.

Najpopularniejsze metody wykorzystywane podczas nauki języków obcych

Języków obcych można uczyć się na naprawdę wiele różnorodnych sposobów. Nie oznacza to jednak, że tradycyjne metody przestały się sprawdzać. Z pewnością osoby starsze, które ostatni raz siedziały w szkolnej ławce dobrych kilkanaście lat temu, skorzystają chociaż z kilku z nich. Metoda gramatyczno-tłumaczeniowa jest najczęściej wykorzystywana podczas nauki czytania oraz rozumienia tekstów. Nie ma najmniejszego problemu, aby wdrożyć ją podczas samodzielnej nauki. Wystarczy, że w internecie bądź książce znajdziesz proste, a zarazem krótkie teksty, takie jak czytanki czy artykuły. Druga metoda zwana audiolingwalną polega przede wszystkim na częstym i bezrefleksyjnym powtarzaniu, świetnie sprawdza się podczas zapamiętywania słówek oraz tego, w jaki sposób należy je wymawiać. Oczywiście w dobie internetu niezwykle popularna stała się nauka poprzez zabawę. Na forach internetowych znajdziesz przeróżne aktywizujące użytkowników platformy, ułatwiające nie tyle, ile naukę podstawowych zasad gramatyki, co zróżnicowanych tematycznie słówek.

Z jakich materiałów warto skorzystać podczas samodzielnej nauki języka angielskiego?

W dzisiejszych czasach, a dokładnie w dobie internetu bez wątpienia największą siłę przebicia mają wcześniej wspomniane interaktywne aplikacje, które pozwalają rozpocząć lub kontynuować naukę języka angielskiego niezależnie od tego, co robisz i gdzie się znajdujesz. W ten oto prosty sposób nie będziesz miał nawet czasu, aby zastanowić się nad swoim poziomem motywacji, w końcu odczujesz satysfakcję, że kolejne zadanie z listy do zrobienia zostało odhaczone. Oczywiście dla zwolenników tradycyjnych rozwiązań, w tym również metod nauczania, polecamy zaopatrzyć się w odpowiednie książki anglojęzyczne dostosowane do indywidualnych umiejętności użytkownika. Podręczniki podzielone na tematyczne działy pozwalają na przyswojenie wiedzy z każdej dziedziny życia, zarówno obejmującej codzienne czynności, jak i ekologię czy podróżowanie. Co więcej, znajdziesz w nich nie tylko funkcjonalne słownictwo, ale również zadania z gramatyki, a nawet słuchowiska.