Obecnie języki obce to jeden z kluczy, który otwiera zupełnie nowe ścieżki kariery, jak też zwiększa nasze szanse na rynku pracy. Umiejętność posługiwania się więcej, niż jednym językiem jest  bardzo ceniona w wielu środowiskach zawodowych. Przekonałam się o tym osobiście. Bo właśnie moja pasja do nauki języków sprawiła, że moje życie uległo diametralnej, pozytywnej zmianie.

Chciałabym również podzielić się swoim doświadczeniem właśnie z Tobą. Opowiem nie tylko  o tym i w jakim stopniu zmieniło się w moim życiu dzięki nauce języków obcych, ale również o metodach, które bardzo mi pomogły w przyswajaniu nowych języków.

Wiem, że czasem trudno znaleźć chwilę wolnego czasu, czy motywację do tego, by regularnie uczyć się języka ( a jest to niezbędne do tego, aby efekty były po prostu widoczne). Ja również miewałam z tym problemy, ale udało mi się wypracować sposoby, które uprzyjemniły cały proces nauki i bardzo mi w nim pomogły.

Jak to się mówi – „Nie od razu Rzym zbudowano” i nie od razu można nauczyć się języka obcego. Jest to proces, który wymaga pracy, systematyczności, jak też skupienia. Ale nie oznacza to, że musi on trwać latami.

Korzyści nauki języków obcych z życia wzięte

Nauka języków obcych rzutuje na różne obszary naszego życia, zarówno sferę prywatną, jak również zawodową. I wiem o tym z własnego doświadczenia! 🙂

1. Twoje poczucie własnej wartości wzrośnie

W dużej mierze chodzi tutaj przede wszystkim o pewność siebie w trakcie rozmowy. Wiem jak to bywa na początku, ale i na późniejszym etapie nauki języka. Wiele osób, nawet jeśli zna dobrze dany język, w dalszym ciągu boi się nim posługiwać. Dlatego ważnym elementem jest po prostu mówienie w języku obcym. Jeśli mamy znajomych, którzy posługują się danym językiem, może z nimi się spotykać i po prostu gadać w języku obcym. To podnosi naszą pewność siebie.

Jednak nic chyba nie daje takiego kopa motywacji, pewności siebie, jak również pozytywnej energii, jak rozmowa z native speaker (czyli osobą, dla której dany język jest rodzimy). Wtedy tak naprawdę widzimy efekty swojej pracy, czując, że możemy swobodnie i bez barier rozmawiać z osobami w języku obcym. Nawet tymi, dla których ten język jest naturalny.

Podobnie podczas czytania lektury w języku obcym. Często to bardzo wzbogacające doświadczenie. Zyskujemy także inny rodzaj pewności siebie, a nawet wiary we własne możliwości. Skoro udało nam się zrealizować cel związany z nauką języka, to dlaczego nie mielibyśmy zrealizować innych założeń, które związane są tak samo z życiem zawodowym, jak również prywatnym.

2. Twoje wynagrodzenie wzrośnie

Osoby, które posługują się przynajmniej jednym językiem obcym, mogą liczyć zarówno na bardziej atrakcyjne stanowiska pracy, jak również wyższe wynagrodzenie. W przypadku osób, które posługują się kilkoma językami, zarobki te mogą być jeszcze wyższe. A to oznacza zupełnie nowy poziom życia.

Gruntowna wiedza, związana z danym językiem, połączona z umiejętnością wykorzystania informacji i komunikatywnością pozwalają nam na pracę zarówno w naszym kraju, ale również poza jego granicami.

Języki obce to również narzędzie pracy dla osób, które prowadzą różnego rodzaju działalności gospodarcze, czy własne firmy. Znajomość języków otwiera także drzwi do zupełnie nowych kontaktów biznesowych, co pozwala rozwijać firmę, jak też promować ją również poza granicami kraju.

3. Czerpanie przyjemności z nauki języków obcych

Niektórym wydaje się, że proces nauki języków obcych jest żmudny, a przez to również nudny i monotonny. Ale wcale tak nie musi być. Proces nauki może być po prostu świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Można z niego naprawdę czerpać przyjemność i radość z efektów, które się osiąga. Wystarczy poznać odpowiednie techniki, którymi chętnie podzielę się z Tobą.

4. Nauka to doskonałe ćwiczenia dla mózgu

Dobrze zdaję sobie sprawę, że żyjemy w czasach gdy promuje się zdrowy tryb życia. I bardzo dobrze! Trzeba dbać o swoje ciało, jego sprawność, dlatego tak wskazana jest regularna aktywność fizyczna. Ale warto pamiętać również o bardzo ważnym narządzie, którym jest nasz mózg. Umiejętność koncentracji, dobra pamięć, łatwość w rozumowaniu i pojmowaniu rzeczy, jak też łatwość uczenia się są cechami pożądanymi i uniwersalnymi, które przydają się tak samo osobom, które prowadzą własny biznes, jak również wykonują różnego rodzaju zawody. A nie ma lepszego ćwiczenia dla mózgu, niż jego stymulacja poprzez poznawanie nowych rzeczy, w tym właśnie naukę języków obcych.

5. Możesz podróżować, gdzie zechcesz bez obawy o barierę językową

Znajomość języków ułatwia nie tylko życie zawodowe, ale również to prywatne. W szczególności, jeśli ktoś kocha podróżować, poznawać obce kultury i po prostu nowe osoby. Dzięki znajomości języków można spokojnie komunikować się za granicą. To bardzo ułatwia nasze podróże, jak też dodaje nam pewności siebie, a nawet odwagi do tego, by pojechać gdzieś, gdzie może wcześniej obawialiśmy się, z uwagi na brak znajomości języków obcych. Przy okazji można poznać masę ciekawych osób i historii, czy po prostu zapytać o drogę 🙂

6. Większa skuteczność realizacji  celów

Wedle badań, które przeprowadzili naukowcy okazuje się, że rozważania na temat danego problemu, czy zagadnienia w języku obcym przynoszą o wiele lepsze efekty, jeśli chodzi o rozwiązanie trudności. Wszystko dlatego, że nawet dialog wewnętrzny, czy „za i przeciw”, które wyrażamy w języku obcym, w większym stopniu angażują nasz umysł oraz zmuszają go do większej aktywności. Dzięki temu możemy lepiej podejść do danego problemu i znaleźć skuteczne rozwiązanie.

Pomoże to również w podejmowaniu trafniejszych decyzji, tak samo w życiu zawodowym, jak również prywatnym. Ja sama zapisuję swoje cele w języku obcych i zachęcam do tego inne osoby, ponieważ to naprawdę działa!

Nauka języków to klucz do sukcesu w biznesie

Tak, jestem o tym święcie przekonania. I nie dlatego, że tak sobie wymyśliłam, ale dlatego, że na przestrzeni lat, w trakcie których uczyłam się kolejnych języków, zobaczyłam szereg pozytywnych zmian. Były one wynikiem zarówno samego procesu nauki, jak również znajomości języków. W końcu sam proces nauki, stymulacja naszego mózgu, zaangażowanie, jak też wytrwałość to bardzo cenne, życiowe lekcje, które warto odrobić jako „pracę dla chętnych”.