Jednym z najczęstszych tematów konwersacji Brytyjczyków jest pogoda, co w pewnych kręgach uznaje się za wręcz obsesję. Dlaczego dla mieszkańców Wysp rozmowy o tym, czy pada deszcz lub jaka jest temperatura, mają tak ogromne znaczenie? I czy jako uczący się angielsko, powinieneś wiedzieć, jak o pogodzie rozmawiać?

Dlaczego pogoda w Wielkiej Brytanii jest tak zmienna?

Brytyjczycy rozmawiają o pogodzie nie bez powodu. To nie tylko znany z polskiego określenia angielska pogoda deszcz, mgła i całkowite zachmurzenie. O pogodzie w Wielkiej Brytanii decydują dwa główne czynniki. Jednym z nich jest ciepły Prąd Północnoatlantycki, dzięki któremu Wielka Brytania, choć położona na podobnej długości geograficznej co Nowa Fundlandia w Kanadzie, nie notuje ekstremalnych wahań temperatury i rekordowych opadów. Z drugiej strony na Wielką Brytanię wpływają masy powietrza z kontynentu i zderzają się z powietrzem pochodzącym znad Atlantyku. To te zjawiska klimatyczne skutkują kapryśną pogodą, w której dominuje zachmurzenie i częste, niejednokrotnie rzęsiste opady. A na co się tak przyjemnie nie narzeka, jak na pogodę? W końcu w Wielkiej Brytanii może się ona zmienić kilka razy w ciągu dnia, a jednym z ulubionych cytatów Brytyjczyków są słynne słowa Marka Twaina If you don’t like the weather…just wait 5 minutes.

Pogodowy small talk

Co ciekawe, jak sugeruje jedno z przeprowadzonych badań, średnio każdy Brytyjczyk w ciągu życia spędza 4 i pół miesiąca na rozmowach o pogodzie! Na pytanie, czy Brytyjczycy mają obsesję na punkcie takich konwersacji, niemal ⅔ respondentów odpowiedziała “tak”, a ponad 20% stwierdziła, iż można o nich powiedzieć, iż mają obsesję na punkcie pogody. To jednak tylko połowiczny obraz. Brytyjczycy rozmawiają o pogodzie w zasadzie automatycznie, bez większego zastanowienia, ponieważ jest to coś więcej, niż tylko wymiana opinii. W języku angielskim pytanie o pogodę zazwyczaj oznacza również rozpoczęcie small talk, czyli krótkiej, niezobowiązującej rozmowy. Zagadnięcie o pogodę to w końcu świetny “otwieracz” konwersacji – nikogo nie jesteśmy w stanie urazić stwierdzeniem, iż rano było naprawdę chłodno, a teraz leje deszcz. Badania to potwierdzają – pogoda to doskonały sposób na przełamanie lodów i rozpoczęcie rozmowy.

Grunt to takt

Brytyjczycy ponadto są na tyle rozmiłowani w umiarkowanej pogodzie, iż jakiekolwiek ekstremalne zjawiska natychmiast trafiają na języki i możemy o nich usłyszeć w kolejce do sklepu czy na przystanku autobusowym. Nic więc dziwnego, iż rozmowy o pogodzie zostały wybrane przez 5000 respondentów jako ta cecha, która stanowi o “brytyjskości” narodu, tuż przed sarkazmem i formowaniem kolejek. Co ważne – w przypadku zagadnięcie o pogodę, wypada nam się tylko zgodzić. Każde odmienne zdanie będzie traktowane jak niegrzeczne.

 

Jeśli chciałbyś dołączyć do pogodowej obsesji Brytyjczyków, ale nie za bardzo wiesz jak się posługiwać angielskim nawet w przypadku small talk, sprawdź lekcje, które prowadzimy w naszej szkole ENGLISH BEST WAY. Dzięki innowacyjnej metodzie Authentic Direct & Multi-Teacher System szybko nauczysz się rozmawiać po angielsku nie tylko o pogodzie, ale i na wiele innych, bardziej interesujących tematów.